fbpx

Maden er vigtigere for sundheden end generne…….

Der forskes rigtigt meget i gener. Gener for overvægt, kræft, diabetes osv osv.

Det bliver slået stort op i medierne, hvis forskere mener, at de har fundet generne, der koder til et eller andet.

Og vi snakker også om gener, når det handler om børn. Det drejer sig om, om det nu er nogle gode gener, som barnet har med sig fra forældrene.

Men men men……..

Klap nu bare hesten (eller generne) lidt…..

For generne er på ingen måde det eneste, som betyder noget for, om dit barn er sund og rask. Jeg er lige ved at sige tvært imod.

Faktisk kan arveanlæggene hos et foster blive “omprogrammeret” hvis den gravide bliver fejlernæret. Det kan f.eks. give øget risiko for diabetes, hjerte-karsygdomme og nyresygdomme, hvis barnet fødes med for lav fødselsvægt.

Du kan læse mere her.

Det er altså utrolig vigtigt, at den gravide spiser sundt og får tilstrækkeligt med næringsstoffer som f.eks. vitaminer, mineraler, sporstoffer mm.

Jeg synes faktisk der er for lidt fokus på vejledning i sund og nærende kost til gravide og også ammende!

Og hvorfor det er vigtigt for dem at vælge kvalitets-kosttilskud, så de er letoptagelige for kroppen og bliver til gavn for både dem og barnet.

Og som der står til slut i artiklen, så kunne man jo starte med at gøre det forbudt, at kalde en dessert for morgenmad…..

Jeg kunne ikke være mere enig!



Husk at Æblebørns rådgivningen ikke erstatter lægehjælp. Hvis du er i tvivl om dit barns sundhed, så søg altid læge. Viden fra Æblebørn er udelukkende tænkt til inspiration og information. Det kan aldrig erstatte personlig kontakt, rådgivning eller medicinsk behandling.

4 kommentarer til “Maden er vigtigere for sundheden end generne…….”

  1. Hejsa!
    Elsker at læse din klumme 🙂
    Hvilke forslag til kosttilskud har du så til en gravid? Jeg tager pt. Baby me now 🙂
    Og vil begynde med ferrojern her fra uge 10.
    Mvh
    Michelle

    1. Hej Michelle

      Hvor er jeg glad for at høre det.
      Og tillykke med graviditeten.
      Det vil gøre mig rigtig glad, hvis du vil fortælle andre gravide og børnefamilier om bloggen :).
      Jeg skriver lige en blog om dit spørgsmål.

      Kh Anette

  2. Heidi Sørensen

    Jeg ville ikke tage jerntilskud før det er konstateret via blodprøve om det er nødvendigt. For meget jern er ikke godt. Jeg har ikke taget tilskud af jern under nogle af mine to graviditeter da blodprøve viste at jeg var rigeligt dækket ind. Men vi er jo alle forskellige så en test er godt og ret nemt. Jeg tog, under mine graviditeter, Omnimin fra Biosym, multi B, C-vitamin, zink og d-vitamin, fiskeolie fra Nordic Naturals og hørfrø/kæmpenatlysolie. (Det gør jeg i øvrigt stadig). 🙂

    Er også vild med Anettes blog – super initiativ 🙂 Og elsker klub æblebørns facebookside 😉

    Vh Heidi

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top